arror-rightarrow-leftarrow-uparrowbubblecheckdogfbhaminfoikona_11infoinsleftaloadingmagnefiermeatmiska-emptymiskaplayrightasalesettingstransportuseryt

Celá kategorie "vařené směsi" je trvale zlevněná až o 30%

Může pes vejce? - Vejce v psí stravě

V psí výživě se najde více témat, okolo kterých panují nejasnosti a mýty. Majitelé psích miláčků jsou pak zmatení a neví, zda přidáváním některých surovin do psí stravy svému pejskovi přilepší nebo naopak uškodí. Vejce jako součást krmné dávky patří ještě i dnes k lehce kontroverzním tématům. Nejčastějšími obavami pejskařů je možná nákaza salmonelou při krmení syrovými vejci a také údajně způsobovaný nedostatek biotinu. Můžete tedy svému hafanovi vejce dávat? Pojďme se na to podívat.

Může krmení vejci psovi uškodit?

Chcete-li vašemu pejskovi dopřát syrová vejce, určitě vás jako první napadne, zda tím neriskujete nákazu salmonelou. Narozdíl od nás lidí mají psi krátký trávicí trakt a vysokou hladinu kyseliny chlorovodíkové v žaludku. Jejich organismus je přizpůsoben tomu, aby získával živiny ze syrových živočišných bílkovin. Díky vyšší hladině kyselin v žaludku si zdravý pes poradí s bakteriemi v syrové stravě tak, jak to lidé nedokážou, a riziko nákazy je minimální. Přesto při krmení psů syrovými vejci dbejte na to, aby pocházela ze spolehlivého zdroje a byla správně skladována. Nejzdravější a nejetičtější volbou jsou samozřejmě vejce od slepic chovaných venku, nikoli v halách či klecích.

Mnoho starších zdrojů uvádí, že při zkrmování vaječných bílků může u psa dojít k nedostatku biotinu. Je to ale skutečně tak? Biotin je jedním z vitamínů skupiny B a je důležitý pro mnoho funkcí v těle i pro zdravou kůži a srst. Vaječné bílky obsahují avidin, což je inhibitor biotinu. Pro způsobení jeho nedostatku by však musel zdravý pes jíst pravidelně opravdu velké množství vajíček. Navíc žloutky mají zase velmi vysoký obsah biotinu, takže dáváte-li celá vejce, nemusíte se ničeho bát. Stejně tak pokud krmíte vyváženou syrovou stravou, krmná dávka obsahuje i další dobré zdroje biotinu, například játra.

Ještě je třeba zmínit, že i někteří psi, stejně jako lidé, mohou mít na vejce alergickou reakci. Pokud tedy s krmením vajíčky začínáte, je dobré sledovat, zda to nezpůsobuje pejskovi problémy. Většina psů může bez problémů sníst několik vajec týdně.

Co se schovává ve vajíčku?

Vejce jsou pro psy vynikajícím zdrojem mnoha živin, je to vlastně taková "superpotravina". Syrová vejce jsou rozhodně jednou z nejkomplexnějších a nejvýživnějších potravin pro psy zvyklé na syrovou stravu. Jsou perfektně dostupným zdrojem aminokyselin, tedy stavebních kamenů bílkovin. Obsahují mnoho vitamínů a minerálů, například vitamín A, vitamíny skupiny B, selen, železo, mastné kyseliny a antioxidanty lutein a zeaxantin.

Syrová versus vařená

Pokud trávení vašeho pejska nemá problém se syrovými vejci, je to opravdu jeden z nejlepších zdrojů mnoha živin důležitých pro psí zdraví. Samozřejmě můžete vejce podávat i vařená, tím se například zničí zmiňovaný avidin v bílku nebo případné nebezpečné bakterie. Vařením však přijdete i o významné množství zdravých látek, což je škoda, chcete-li vejce dávat nejen jako pochoutku, ale i jako součást krmné dávky.

Vaječné skořápky jako zdroj vápníku

Nejlepší je zkrmovat vejce celá včetně skořápky. Vaječné skořápky jsou zdrojem vápníku, ale neobsahují fosfor ani hořčík, což jsou další důležité minerály pro zdravé kosti. Nemůžete na ně tedy spoléhat jako na jediný zdroj, a to zejména u štěňat v růstu. Váš pejsek tedy potřebuje ve stravě jiné zdroje těchto minerálů. Navíc vápník ve skořápkách je ve formě uhličitanu vápenatého, který psi hůře vstřebávají. Nejlepším přírodním zdrojem vápníku a dalších minerálů proto stále zůstávají syrové kosti.

Vaječná skořápku je vystlána podskořápečnou blánou, která je bohatá na kolagen, glukosamin, chondroitin a kyselinu hyaluronovou, tedy látky, které jsou známé svými úžasnými účinky na psí klouby. Málokdo má trpělivost na to samotnou blánu odloupávat, nejjednodušší je proto dát vejce celé, i se skořápkou a blánou, a využít tak všechny jeho benefity.

 

 

Ludka Sarkocy (ludka@mixano.cz)
Zpět nahoru