+420 777 951 232

Přihlaste se

Proč vařená psí strava? Protože svého psa můžete naučit jíst zdravě!

Pochopit zásady psího stravování může být někdy komplikované, zvláště pro člověka. Jako největší úskalí se může jevit to, že psa lze naučit takřka na cokoliv. Odborníci se shodují na tom, že když budete štěně od narození krmit jen masem, tak se jako odrostlé zeleniny samo od sebe nedotkne. Pokud naopak budete krmit jak masem, tak zeleninou, bude mu takový jídelníček připadat přirozený. Tento proces učení na určitý jídelníček začíná už u matky v děloze, kdy plod přijímá živiny z toho, čím je fena krmena.

Pokud vychováváte psa od štěněte, máte možnost ho velmi snadno naučit, co je pro něj zdravé

Pokud tedy vychováváte štěně, můžete ho už od raného věku naučit, co je pro něj „zdravé“. Když se již takto mladé štěně seznámí s určitým jídelníčkem, bude ho později podvědomě vyhodnocovat jako „bezpečný pro konzumaci“.

Studie vědců Butlera a du Toita z roku 2004 prokázala, že pokud se pes může stravovat sám a má k dispozici široký rejstřík možné potravy, skládá se jeho jídelníček nejčastěji z živočišných bílkovin. Ti samí vědci ale zkoumali i toulavé psy v Zimbabwe (Vanak a Gompper zkoumali se stejnými výsledky v roce 2009 toulavé psy v Indii) a zjistili, že jídelníček těchto psů byl z více než 50 % tvořen rostlinnou stravou. Důvod byl prostý – tito psi žijící v chudých oblastech, kde i jídelníček místních obyvatel je na živočišné bílkoviny chudý, se živili především tím, co našli, a to byly právě rostlinné zbytky.

Když se ale podíváme na takové ty naše vesnické „voříšky“, zjistíme, že výše zmínění vědci se až tak nemýlili. Typičtí vesničtí tuláci si s chutí uloví malého hlodavce, ptáka, králíka, nejrůznější hmyz, ještěrky, slepici. Ti větší si troufnou i na menší ovci. Z toho jednoznačně vyplývá, že pokud jde o skladbu jídelníčku, měla by většinu tvořit vždy složka tvořena živočišnými bílkovinami.

Psa můžeme naučit na jednotvárné granule i na pestrý čerstvý jídelníček

Ačkoliv se od veterinářů dozvídáme, že to nejlepší jsou pro našeho pejska granule, není to pravda. Samozřejmě můžeme našeho mazlíka na takový jednotvárný jídelníček naučit, ale je to opět jen výsledek učícího procesu. Jelikož je veterinář mnohdy jediným „odborníkem“ přes psí stravování, s nímž máme čest se setkat tváří v tvář, jsou naše znalosti v tomto oboru mnohdy omezené.

 

Pro kojence je zdravější mateřské mléko než náhradní výživa – stejně tak je lepší krmit psa čerstvou stravou než granulemi

Bohužel firmy vyrábějící granule si veterináře často „kupují“, a tak se málokdy dozvíme, že je pro psa nejlepší jíst jen čerstvé. Přitom když si to řekneme nahlas, jeví se to jako něco zcela logického a jasného. Je to jako když přemýšlíme, jestli je lepší miminko živit mateřským mlékem nebo náhradní výživou. Vždy je lepší to, co je přirozené a čerstvé!

60 % Mixáno vařené směsi tvoří čerstvé šetrně upravené maso

Psí vařené směsi jsou pro pejsky každého věku snadno stravitelné. Můžete jimi tak krmit i štěňata, která si tak velmi snadno zvyknou na stravu, která je čerstvá, vyvážená, připravena dle receptů sestavenými skutečnými odborníky. 60 % těchto směsí tvoří maso, 39 % zelenina a přílohy, zbytek bylinky, minerály a vitamíny.

 

Je hloupost tvrdit, že jsme psům přeci „vždy dávali to, co zbylo od oběda“. Takové stravování pro pejska rozhodně prospěšné není, i když ho třeba sní. O tom, jak nezdravé jsou pro psy tepelně zpracované kosti jsme už psali několikrát, jídlo z našeho stolu je však pro naše mazlíčky i příliš kořeněné a především solené. Samozřejmě – pes si, stejně jako člověk, zvykne ve stravování na ledacos. Řekněme si ale otevřeně – máme nějaký důvod ho nezvykat na čerstvě připravenou vařenou stravu?

Petr Holeček Mixáno.cz
Zpět nahoru