+420 777 951 232

Přihlaste se

Mixáno suroviny ZELENINA (2. díl)

Divíte se, že v souvislosti s psím jídelníčkem přijde řeč i na zeleninu? Pes není výhradním masožravcem a zelenina je nedílnou součástí jeho potravy, stejně jako je součástí jídelníčků divoce žijících psovitých šelem.

U zeleniny může být trochu složitější otázka stravitelnosti. Pes jako divoká šelma by se zeleninou přišel pravděpodobně do styku tak, že by ji pozřel prostřednictvím konzumace žaludku ulovené kořisti. Zelenina by tak byla již částečně natrávená. Pokud psa krmíme BARFem usnadníme trávení zeleniny mechanickým narušením. Proto i v našich Mixáno BARF směsích zeleniny krájíme na drobné kousky.

Zelenina v Mixáno vařených směsí je upravena šetrně v páře

Lehce stravitelná je samozřejmě zelenina po uvaření. Mixáno vařené směsi připravujeme velmi šetrně v páře a z těch nejčerstvějších surovin. Chceme tak docílit toho, aby se psím mazlíčkům dostalo prostřednictvím každé krmné dávky co nejvíce vitamínů a dalších prospěšných látek.

Podívejme se teď na konkrétní druhy zeleniny, z nichž v Mixánu vaříme!

Mrkev – karoten prospívá zraku, kůži i srsti

Mrkev je skvělým zdrojem provitaminu A. Krom toho obsahuje i další vitamíny – jmenovitě D, E, K, dále hořčík, vápník, železo atd. Pro psa i pro člověka je zdravá díky vysokému množství vlákniny, čímž přispívá ke zdravému trávení a správné činnosti střev. Mrkev prospívá pejskům trpícím na zácpy i těm, kteří potřebují trochu shodit. Podporuje imunitu, má detoxikační účinky a díky obsaženému karotenu působí blahodárně na zrak, kůži i srst.

Petržel a petrželová nať – přirozený osvěžovač psího dechu

Jak petrželová nať, tak i její kořen jsou zdrojem provitaminu A, vitamínů B, C, E a mnohých psímu organizmu prospěšných látek. Působí příznivě na trávení či při zánětech močových cest. Buďte opatrní s podáváním petržele březím a kojícím fenkám – vyvolává svaly hladkého svalstva. Psům se petržel přidává do jídla i jako přirozený osvěžovač dechu.

Celer – působí příznivě na močové cesty a ledviny

Celer obsahuje velké množství éterických olejů, díky čemuž má svoji typickou kořenitou chuť. I díky tomu dodá každému psímu jídelníčku na vyšší atraktivitě – jedná se v podstatě o takové přírodní koření, které pejskům neublíží. Díky vyššímu obsahu draslíku působí močopudně. Působí příznivě na močové cesty a ledviny. Stimuluje střeva.

Květák – zregeneruje svaly psímu atletovi

Květák je takovou skromnou zeleninou, jež se však stále častěji těší pozornosti veřejnosti. Neměl by chybět ani v psím jídelníčku. Díky obsahu draslíku přispívá k regeneraci buněk a svalových vláken. Obsažený hořčík chrání před svalovými křečemi. Má váš pejsek za sebou náročnou túru nebo trénink? Květák mu pomůže zregenerovat. Posiluje také imunitní systém a krvetvorbu.

Červená řepa – všelék pro psy i pro lidi

Červená řepa zažila nedávno svůj „boom“ i v našich jídelníčcích. Do psí misky ale patří také. Díky velkému obsahu vitamínů, minerálů a stopových prvků je významným antioxidantem, podporuje imunitu a zdravou střevní mikroflóru. Je vhodná, pokud pejsek trpí zácpou, nebo při nemocích jater, srdce nebo cév. Pomáhá totiž rozpouštět tuk v krvi.

Cuketa – působí zásaditě, a tak bojuje proti překyselování psího žaludku

Cuketa je zdánlivě nenápadnou složkou jídelníčku. Zajímavá je však tím, že je v trávicím traktu působí zásaditě, a tím pomáhá k odkyselení žaludku. Kromě toho obsahuje i mnoho betakarotenu, vitamínu C a dalších prospěšných látek.

Brokolice – bojuje s rakovinou

Brokolice je známá jako bojovník proti rakovině. Může za to její obsah flavinů, především sulforaphanu. Díky obsaženému karotenu působí pozitivně i na nervovou soustavu, zrak a kůži psa. Vápník prospívá kostem.

Špenát – působí blahodárně na krvetvorbu, posiluje obranyschopnost, povzbuzuje slinivku

O benefitech špenátu není třeba pochybovat. Obsahuje vysoce hodnotné bílkoviny, dále hořké látky podporující trávení, posilující srdce, nervy a játra. Obsažený sekretin povzbuzuje činnost slinivky břišní. Špenát působí blahodárně na krvetvorbu a posiluje obranyschopnost. Karotenoidy stejně jako u dalších druhů zeleniny prospívají zraku, kůži a srsti.

Hrášek – napomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi

Hrášek obsahuje lidskému i psímu organizmu prospěšné antioxidanty. Podporuje činnost slinivky břišní, čistí trávicí trakt, podporuje pevnost kostí a napomáhá snižovat cholesterol v krvi.

Bazalka – bojuje s psím nadýmáním

Bazalka je velmi aromatickým kořením, proto pejskovi jídlo příjemně zatraktivní. Látky v ní obsažené podporují vylučování žaludečních šťáv, působí proti plynatosti a usnadňují trávení. To se v kombinaci s hůře stravitelnými druhy zeleniny může v psím jídelníčku hodit.

Kopřiva – přírodní dezinfekce vhodná při zánětlivých onemocněních

O prospěšnosti kopřivy se není možná třeba příliš rozepisovat. Vždyť i lidé nasazují mnohdy kopřivové kúry. Kopřiva působí díky obsaženému chlorofylu dezinfekčně, je tedy vhodná při zánětlivých onemocněních. Má mírné močopudné účinky, prospěje pejskům trpícím na nemoci ledvin a záněty močových cest.

Máta – i u psů uleví žaludku

Máta není atraktivní jen svojí vůní, ale i příznivými účinky na psí i lidský organizmus. Mátový čaj si mnohdy dopřejeme po těžkém jídle. I v psím jídelníčku slouží jako pomocník při léčbě žaludečních potíží i střevních problémech. Pomáhá rovněž při plynatosti.

Petr Holeček Mixáno.cz
Zpět nahoru