+420 777 951 232

Přihlaste se

Mixáno suroviny MASO (díl. 1)

Každý, kdo se hlouběji zabývá krmením svého mazlíčka, zanedlouho narazí na poměrně rozporuplné názory odborníků o tom, co je a co není pro psy tím nejlepším. Metody krmení, které se odvrací od komerčně prodávaných krmiv, tedy konzerv a granulí, a naopak se navrací k těm přirozenějším, se samozřejmě zabývají i správnými poměry jednotlivých složek. My si je postupně představíme. Dnes se podíváme na zoubek té, jež se snad nabízí jako první… ať se zeptáme kohokoliv, co by měl pes jíst, aby byl zdravý, každí snad odpoví, že maso. I malé dítě ví, že pes má jíst maso. Není to samozřejmě jediná složka psí potravy.

Prapředci našich domácích chlupáčů byli masožravci. Domestikací se ale trávicí trubice psů přizpůsobila k trávení látek rostlinného původu, a ze psa se stal všežravec.

V psí misce by se měly jednotlivé druhy masa střídat

     

Zajímá vás, které maso je pro psa nejzdravější? Odpovíme lišácky. I maso je totiž z důvodu širšího spektra živin třeba střídat. Mixáno pro vaše psí miláčky mixánuje směsi z hovězího, vepřového, kuřecího, slepičího, krůtího, kančího, dančího, králičího a rybího masa. Vybere si tedy i pejsek s tím nejmlsnějším jazýčkem.

Poslední slovo ale máte samozřejmě vy jako chovatelé. Při volbě masa je vhodné porovnat například množství tuku. U krmení dospělého psa se řiďte jeho fyzickou aktivitou a zatížením. Přitom se však vyhýbejte extrémům. Pokud byste svého mazlíčka krmili stále jen libovým masem, bude jeho organizmus čerpat energii z bílkovin, které jsou považovány za nouzový zdroj energie. Při takovém spalování vznikají odpadní látky, jež organizmus zatěžují. Podívejme se teď, co pejskům přináší jednotlivé druhy mas:

Drůbež, aneb proč by měl pes jíst kuřecí, slepičí, krůtí a kachní maso

 

Asi i úplný laik ví, že drůbeží maso je skvělým zdrojem bílkovin při omezeném množství tuku. Vždyť i lidé snažící se upravit svoji linii sáhnou nejčastěji třeba po kuřecím. Drůbeží je také velmi dobře stravitelné a vysoce využitelné. Hodí se tedy jak pro psí tlouštíky, psi trpící na zažívací potíže, tak i psí seniory a štěňata. Drůbeží krky poslouží jako šikovné a „nenásilné“ zubní kartáčky.

Kachní maso patří sice také mezi drůbež, obsahuje ale vyšší množství tuku, a proto s ním nejde zacházet stejně jako například s kuřecím. Pokud se u psa objeví průjem, volte příště lehčí maso.

Hovězí obsahuje železo! Psí Pepek námořník by si vybral dozajista misku s hovězím!

Hovězí maso se řadí z hlediska obsahu bílkovin k těm nejhodnotnějším druhům mas, obsahuje totiž až 23 % bílkovin. Mezi ostatními vyniká obsahem železa, které organizmus, psí i ten lidský, zpracovává právě nejlépe z hovězího masa. Z ostatních zdrojů ho přijímá hůře. Patří také k těm libovějším druhům, takže se hodí jak pro psí labužníky, tak i ty, u nichž hlídáme figuru. Pro svoji výživnost je vhodné i při rekonvalescenci. Z vnitřností se do psí misky hodí takřka vše.

Vepřové maso se hodí například pro psy, které tráví zimy venku

Vepřové maso je obecně považované za tučnější maso, není to však zcela pravda. Je samozřejmě propastný rozdíl mezi vepřovým bokem a například plecí. Obecně se ale dá říci, že se množství tuku pohybuje mezi 20 a 50 %. Jak bylo již řečeno v úvodu, je vhodné různé druhy mas střídat, aby bylo organizmu dodáváno komplexní spektrum aminokyselin. I vepřové maso je jedním z dílků do psí skládačky aminokyselin. Obsahuje též vitamíny skupiny B a draslík. Vepřové maso se hodí pro psy s vyšší fyzickou zátěží, v zimě pro psy žijící venku, a pak samozřejmě i pro chlupáče, kteří potřebují přibrat.

Mixáno má i zvěřinu! Je libo kančí nebo dančí?

Zvěřina je potravou pro skutečné psí vlky. Logicky se jedná o nejpřirozenější druh masa, jež by v přírodě psovitá šelma také ulovila. Zvěřina obsahuje přirozeně velké množství vitamínů a minerálů (vyšší než u domácích zvířat), pro psy je ale především velmi atraktivní. Charakteristická vůně a chuť zvěřiny působí pro psy velmi chutně a lákavě. Vsaďte se, že krmivo pro psy Mixáno - zvěřinové směsi budou patřit k těm nejoblíbenějším. Zvěřina je obecně také velmi dobře přijímaná psy, kteří trpí na nejrůznější alergie. Je proto vhodné ji zařazovat do tzv. eliminační diety.

Máte psího alergika? Zkuste králičí maso!

Králičí maso je vynikajícím zdrojem bílkovin (asi 18 %) při nízkém množství tuku (asi 6 %). Je velmi lehce stravitelné a opět se velmi podobá přirozené stravě psovitých šelem. Co ale na něm chovatelé psů oceňují nejvíce, je to, že je vhodné i pro psy trpící na nejrůznější alergie. Nechceme to tvrdit na 100 %, ale najít psa alergického na králičí maso je takřka nemožné! Je vhodné i pro malá štěňata.

Lehké ryby se hodí pro psy na redukční dietě, tučné prospívají srsti a kůži

Ryby obsahují asi 80 % vody, průměrně asi 17 % bílkovin a množství tuku pohybující se podle druhu ryby mezi 2 a 25 %. Rybí maso vyniká mimořádně dobrou stravitelností a vysokým obsahem minerálů (mořské ryby obsahují navíc i jód), vitamínů a esenciálních mastných kyselin. Libové maso se hodí pro pejsky na dietě i velmi malá štěňata. Tučné ryby mají kvůli vyššímu obsahu esenciálních mastných kyselin příznivý vliv na kůži a srst.

Petr Holeček Mixáno.cz
Zpět nahoru