+420 777 951 232

Přihlaste se

Krmivo pro psy – vařené nebo syrové

Krmit psy vařenou nebo syrovou stravou není nic nového pod sluncem. Řekněme, že je to takový trend „staronový“. Dříve, než se granule staly alfou i omegou jídelníčků našich domácích mazlíčků, bylo celkem běžné, že chovatelé svým psům vařili. Svým způsobem je to ale i trend „nový“, neboť díky granulím a především reklamám na ně, mnozí chovatelé nejspíš zapomněli, že je pro psy přirozené přijímat potravu čerstvou.

Granule obsahují konzervanty, barviva a další látky, které pes nepotřebuje

Rozhodnutí, čím budete krmit vašeho psa, je jen na vás. Faktem však zůstává, že granule obsahující mimo jiné i pro psa nepotřebné, a někdy i toxické, přídavné látky, a jejichž trvanlivost je delší než rok, nejsou tím nejlepším pod sluncem. V reklamách se samozřejmě dozvíme, že jsou vyvážené a dodávají psům všechny potřebné živiny a stopové prvky, ale ruku na srdce – čekáme, že nám reklama bude tvrdit opak?

Nemáte na přípravu jídla pro psa čas? Nevadí. Mixáno to vyřeší. 

mixánoPokud se rozhodneme krmit svého psa čerstvou stravou, nabízí se nám v podstatě dvě možnosti – buď syrová strava BARF, nebo strava vařená. Každá má své výhody. O těch ale později. Za běžných okolností je společným jmenovatelem obou způsobů krmení přenášení odpovědnosti za vyváženost krmné dávky na majitele psa. To může odradit nejednoho chovatele. Přeci jen žádný učený z nebe nespadl, a tak se můžeme obávat, že zkrátka nebudeme umět správně sestavit psí jídelníček. Svoji velkou roli hraje i čas. Často můžeme přípravu psího jídla doma zavrhnout právě z nedostatku času. Obě překážky nyní ale odpadají. Je tu Mixáno!

Mixáno vašemu mazlíčkovi namixánuje vyváženou psí stravu na míru. Od vás budeme chtít jen to, abyste nám řekli, kolik váš chlupáč váží. Docela jednoduché, ne? Dále je jen na vás, abyste se rozhodli, zda budete pejska krmit syrovými BARF směsmi, nebo směsmi vařenými.

Za pár let se ze psa zvyklého na čerstvou stravu, nestane „pes granulový“

mixano barfZačněme s BARFem. Tzv. BARFování vychází z teorie, že ač se náš pejsek podobá spíše línému „gaučákovi“, má stále mnoho společného se svými vlčími předky. Přinejmenším jeho výživové potřeby a trávení jsou stejné. Na to, aby se živočišný druh zcela přeorientoval na nový způsob krmení je potřeba stovky, někdy i tisíce let. Nabízí se otázka – jak dlouho lidé krmí psi granulemi? Z tohoto časového horizontu se krmení granulemi jeví spíše jako náhodný experiment, než jako doktrína, kterou bychom měli slepě následovat. Ve psech je stále zakořeněný návyk na stravu čerstvou, syrovou.

Trénovaný žaludek psa krmeného BARFem stráví prakticky cokoliv

Pro krmení BARFem hraje především otázka psího trávení. Pes krmený granulemi zleniví. Ani ne tak po fyzické stránce, jako v otázce trávení. Žaludeční šťávy psa krmeného syrovým masem a kostmi obsahují více kyseliny chlorovodíkové než šťávy člověka. Takové prostředí bez problémů stráví velké kusy masa, kosti, zlikviduje zárodky parazitů, bakterií a plísní. Trénovaný žaludek psa krmeného BARFem stráví prakticky cokoliv, čímž se eliminuje riziko zažívacích potíží. Proti tomu mazlík zvyklý na granule málokdy snese něco jiného.

 

Pes nucený žvýkat velké kusy masa, chrupavky a kosti je rovněž více chráněný proti nadměrné tvorbě zubního kamene.

Při krmení Mixáno BARF směsmi (ale i směsmi vařenými) můžeme rovněž pružněji reagovat na potřeby našeho psa. Zatímco granule jsou každý den stejné, u čerstvé směsi si můžeme vybrat mezi různými masovými základy. Pokud máme psa pobývajícího venku, vybíráme mu v zimě tučnější maso, například vepřové. Když si všimneme, že mazlík trochu přibral, ubereme mu a nasadíme kuřecí dietu nebo zkusíme Mixáno směs ryba a krůta.

Mixáno pro pejsky i vaří. Na výběr mají chlupáči hned z osmi lahodných směsí!

mixáno vařená směs speciálmixáno vařená směs králík a kuře

Svá nesporná pozitiva má i strava vařená. My v Mixánu to víme, a tak pro pejsky nabízíme osm do posledního detailu vytuněných směsí. Vařená psí strava neodkazuje na vlčí předky našich chlupáčů, ale také není módním výstřelkem posledních let. Vychází z toho, že pes již nějaký ten pátek žije s člověkem bok po boku, a tak se díky domestikaci naučil jíst i vařené jídlo. Rozhodně však nelze Mixáno vařené psí směsi srovnávat s tím, co pes dostane „od stolu“. Jídlo z našich talířů do psí misky rozhodně nepatří. Když pomineme otázku nevhodné skladby, musíme si uvědomit i to, že naše jídlo je pro psy příliš slané a kořeněné. Mixáno vařené směsi připravují odborníci, kteří ví, co psí organizmus potřebuje. Když se pokusíme pro psy vařit sami a nezjistíme si dostatek informací, bude výsledkem nejpravděpodobněji jen to, že se z našeho chlupáče stane psí tlouštík, nebo naopak.

S Mixáno směsmi konečně víte, čím psa krmíte

Mixáno vařené směsi jsou velmi dobře stravitelné a pejskům chutnají. Ba co víc – jídlo si dokonce užívají a skutečně se na něj těší. Radost má i majitel pejska, neboť konečně ví, co mu dává do misky. Maso, zeleniny, bylinky, přílohy – vše je pěkně vidět. Žádné „tajné“ přísady, konzervanty, barviva. „Čistě“ jen jídlo, které bychom si skoro nebáli naservírovat sami sobě.

 

Když budeme svého pejska od útlého věku krmit čerstvou stravou, ať už syrovou, či vařenou, předejdeme rozvoji chorob trávicího ústrojí, alergií a dalších neduh, které „moderní“ psy díky „modernímu“ psímu stravování trápí. Když začneme už od štěněte, dopřejeme svému pejskovi ten nejlepší start do života. Nikdy ale není pozdě. Na BARF i vařenou stravu si zvykne bez obtíží i dospělý pes. Dokonce to zvládne i pes nemocný. Tak na co čekat?

Petr Holeček Mixáno.cz
Zpět nahoru