arror-rightarrow-leftarrow-uparrowbubblecheckdogfbhaminfoikona_11infoinsleftaloadingmagnefiermeatmiska-emptymiskaplayrightasalesettingstransportuseryt

Během Velikonoc máme zavřeno od pátku 29. 3. do pondělí 1. 4. 2024. Otevřeno bude opět od úterý 2. 4. 2024.

Kdy začít s BARFem a jak na to?

Pokud chceme v krmení psa přejít na BARF, je třeba se zamyslet nad tím, jak to udělat, aby změna jídelníčku byla pro našeho mazlíčka co nejsnesitelnější. Ať už máme venkovního hlídače nebo zhýčkaného gaučáka, je třeba se nad přechodem na BARF zamyslet, naslouchat individuálním potřebám svého psa a hlavně – používat zdravý selský rozum.

Po dlouhodobém krmení granulemi se psí trávicí systém „nechová“ přirozeně

BARF, jenž je v současné době považován za přirozenou metodu výživy psů, tedy krmení syrovým masem, kostmi a zeleninou, je pro psa živeného granulemi nebo masovými konzervami obrovskou změnou, často i šokem. Po dlouhodobém krmení granulemi se trávicí systém psa chová jinak, než je přirozené, a je proto třeba dodržovat určitá pravidla.

Při přechodu na BARF nemíchejte granule se syrovým masem!

Ačkoliv jsme do teď hovořili o tom, že každý pes si na BARF musí zvyknout, nejdoporučovanější metodou přechodu na BARF mezi odborníky je metoda tzv. „ze dne na den“. To znamená, že váš granulemi živený pejsek se jednoho dne ráno probudí a v misce najde syrové maso. To je samozřejmě velmi laicky řečeno. Ve skutečnosti až tak jednoduché není. Ačkoliv je změna náhlá, je třeba, jak už jsme avizovali, si zvyknout. Pro vás je ale důležité, že se nedoporučuje míchat granule s masem! Důvodem je rozdílná doba trávení. Takové míchání působí spíše trávicí obtíže.

 

Hned v úvodu si uvědomte, že váš mazlíček je primárně živá bytost, na níž nesmíte spěchat. Není třeba dělat po prvním dni unáhlené závěry. Jak rychle a snadno pejsek BARF příjme, závisí na několika faktorech. Máte doma štěně? Je váš pejsek mladý a zdravý? Má potíže s trávením? Je to psí senior? Všechno rozhoduje.

Štěně si na BARF zvykne rychleji než dospělý pes

Jednodušší proces čeká samozřejmě majitele štěňat. Ačkoliv přechod na BARF běžně trvá zhruba 4 týdny, u štěňat do 6 měsíců je o polovinu kratší. Naopak senioři a citlivější psi budou potřebovat času více, ale to je zcela v pořádku. „Zvykání“ se týká především zařazení kostí do psího jídelníčku. U starších psů klidně vyčkejte měsíc i déle na syrové stravě, než pejskovi přidáte do misky čerstvé kosti. Ale vše postupně…

Začínejme s lehčími druhy mas, tučnější zařazujme do jídelníčku až ve třetím týdnu

V prvním týdnu volte BARF menu složené z lehčích mas – kuřecí, krůtí či rybí, vždy dva až tři dny stejný druh masa i přílohy. Ve druhém týdnu můžete zařadit další libové druhy mas a další druhy příloh. U štěňat do 6 měsíců můžete zařazovat měkké kuřecí kosti (dle velikosti plemene přizpůsobte velikost kostí – je možné je i namlít). Ve třetím týdnu nastává čas na zařazování tučnějších mas a měkkých kostí i u dospělých zdravých psů. Po celý čas krmení svého psa pozorujte. Pokud po tři týdny nezaznamenáte žádné problémy, je čtvrtý týden dobou, kdy psa můžete krmit všemi druhy mas, vnitřnostmi, ovocem a zeleninou. U zdravých dospělých psů tehdy přidáme do jídla i tvrdší kosti, popřípadě i dlouhé kosti na okus. U starších a nemocných psů kosti zařazujeme, až když jsme si jisti, že pes stravu dobře snáší.

Pokud pes zvrací velké kusy masa, zkuste mu obsah misky pokrájet nebo pomlít

Pokud se během krmení BARFem objeví u pejska zvracení větších kousků masa, znamená to, že byly kusy v misce příliš velké. Zkuste maso nakrájet nebo rozmělnit. To samé platí u kostí. Velké kusy potravy v misce mohou být také jedním z důvodů, proč pes odmítne žrát. Po granulích nemusí být na něco takového zvyklý. Pokud je to i případ vašeho mazlíčka, zkuste mu prvních pár krmných dávek pomlít nebo rozmělnit.

Při zavádění tučnějších mas do psího jídelníčku, se může objevit průjem, uklidněte trávicí systém psa půldenní, až jednodenní hladovkou a poté lehčím menu.

Přechod na BARF můžete zmírnit několika dny vařené stravy

Co když pes syrové maso nechce? Pokud váš pejsek BARF odmítne, zkuste zjemnit přechod z granulí na syrové maso několika dny na vařené stravě. Vařená strava je pro psy obecně atraktivnější a lépe si zvykne na odlišné složení obsahu misky.

Přechod na BARF není nic, čeho by se svědomitý majitel psa musel bát, ba právě naopak. Je to příležitost vyzkoušet s pejskem něco nového, věnovat mu více času, naučit se znát jeho potřeby. Sledujte svého psa u misky i mimo dobu krmení. Pokud vše pobíhá bez problémů, můžete si být jistí, že pro zdraví svého pejska děláte maximum. BARF psům chutná a po zdravotní stránce jim velmi prospívá.

Petr Holeček Mixáno.cz
Zpět nahoru