arror-rightarrow-leftarrow-uparrowbubblecheckdogfbhaminfoikona_11infoinsleftaloadingmagnefiermeatmiska-emptymiskaplayrightasalesettingstransportuseryt

Celá kategorie "vařené směsi" je trvale zlevněná až o 30%

Jak souvisí krmení a psí lupy?

Když máme my lidé lupy, koupíme si zázračný šampon proti lupům z reklamy a většinou to dál neřešíme. Co když se ale ty otravné bílé šupinky začnou objevovat v kožíšku našeho pejska? Většinou se není čeho obávat a často pomůže právě úprava psího jídelníčku, je ale dobré prozkoumat možné příčiny, proč se lupy našemu psímu parťákovi tvoří.

Proč má váš pes lupy?

Lupy jsou způsobené nedostatečnou či naopak nadměrnou produkcí mazových žláz v kůži psa. Jakmile si začnete všímat drobných šupinek suché kůže v srsti pejska, je třeba se zamyslet, co může být příčinou. Nejčastějším důvodem, proč se u psů lupy objeví, bývá nevhodná strava. Dalším spouštěčem mohou být i různé alergie či jiné zdravotní problémy, například seborea, roztoči, zánět kůže, nemoci související s hormonální nerovnováhou nebo autoimunitní onemocnění. Pokud se vám cokoli nezdá, nebo úprava stravy nepřinesla očekávané zlepšení, je určitě na místě poradit se s vaším veterinářem. Výskyt lupů může, ale nemusí, být doprovázen také nadměrným svěděním, zarudnutím kůže nebo vypadáváním srsti. Jak můžete díky správné stravě pomoci vašemu pejskovi, aby měl zase zdravou kůži bez lupů?

Co zařadit do psího jídelníčku pro boj s lupy

Pokud se chcete zbavit psích lupů, zaměřte se v prvé řadě na kvalitní a vyváženou stravu. Ideálním krmením je buď syrová strava, tzv. BARF, nebo šetrně tepelně upravené krmivo z čerstvých surovin. Zaměřte se zejména na zvýšený přísun omega 3 nenasycených mastných kyselin, které mají silně protizánětlivé účinky a mnoho benefitů pro zdravou a krásnou kůži a srst. V jídelníčku by proto neměly chybět ryby a kvalitní za studena lisované oleje, například konopný či lněný. Skvělou volbou může být také olej z krilu. Další doplňky stravy, které jsou velmi prospěšné pro zdraví kůže, jsou zinek, biotin, vitamin E a probiotika.

Určitě se naopak vyhněte nekvalitním a vysoce zpracovaným krmivům. Pozor dávejte i na složení kupovaných pamlsků. Veškeré konzervanty, plnidla a barviva mohou stav psí kůže zhoršovat. Vyřaďte z jídelníčku psa obiloviny a máte-li podezření na potravinovou alergii, zkuste vysadit i další nejčastější psí alergeny, mezi které patří kuřecí, hovězí, mléčné výrobky a sója. Zlepšení po úpravě jídelníčku se zpravidla neprojeví hned, ale může to trvat i několik týdnů.

Dbejte také na správný pitný režim, dostatek vody je pro zdraví kůže velmi důležitý. Misku denně pečlivě čistěte a ujistěte se, že má váš hafan vždy přístup k čerstvé, ideálně filtrované vodě. V případě, že se svým psem sportujete, myslete vždy na správné zavodnění před i po výkonu.

Další přírodní řešení psích lupů

Pokud se potýkáte s lupy, kromě úpravy krmení je i několik dalších možností, jak psu pomoci. Patří mezi ně například pravidelné kartáčování vhodným měkkým kartáčem, které napomáhá distribuci přirozených olejů. Chcete-li vašeho pejska vykoupat, nikdy nepoužívejte lidské šampony proti lupům! Vybírejte pouze šampon pro psy s čistě přírodním složením, ve kterém by neměly chybět např. přírodní oleje, výtažek z ovsa, aloe vera, nebo bylinky jako heřmánek či měsíček. Ve složení se vždy vyhněte sulfátům, parabenům, syntetickým vůním a další chemii, která může kůži zbytečně dráždit. S častým koupáním to ale nepřehánějte, to by totiž kůži pejska také neprospělo.

Pokud máte doma příliš suchý vzduch, nebude to dělat dobře ani vám, ani pejskovi, proto použijte zvlhčovač vzduchu nebo nechte odpařovat misku s vodou u zdroje tepla. A v neposlední řadě nezapomínejte na dostatek pohybu, který je prospěšný pro celkovou pohodu psího organismu, a na omezení stresu, protože i ten přispívá ke zvýšené tvorbě lupů u psa.

Ludka Sarkocy (ludka@mixano.cz)
Zpět nahoru