arror-rightarrow-leftarrow-uparrowbubblecheckdogfbhaminfoikona_11infoinsleftaloadingmagnefiermeatmiska-emptymiskaplayrightasalesettingstransportuseryt

Během Velikonoc máme zavřeno od pátku 29. 3. do pondělí 1. 4. 2024. Otevřeno bude opět od úterý 2. 4. 2024.

Jak poznat kvalitní krmivo pro psy

Sdílíte společnou domácnost se čtyřnohým chlupáčem, který se stal nedílnou součástí vaší rodiny? Možná jste se dostali do bodu, kdy krom toho, co si servírujete na talíř sami sobě, řešíte i to, co sypete do misky právě vašemu pejskovi. V poslední době se objevuje stále více chovatelů, kterým jídelníček jejich mazlíčků není lhostejný. Větší oblibě se těší superprémiová krmiva i alternativní způsoby krmení – typicky BARF či krmení vařenou psí stravou.

Pes je rovnocenný společník, jenž má právo se kvalitně a zdravě najíst

Konečně se ze zvířete, které bylo živeno povětšinou zbytky od stolu, stává rovnocenný společník, jenž má právo jíst kvalitně a zdravě. Jak ale poznat kvalitní psí krmivo? Výrobci a prodejci nás zásobují nepřeberným množstvím informací – některé jsou užitečným a dobrým vodítkem, jiné jsou ale zavádějící a matoucí. Jak se v tom tedy vyznat?

Jaké jsou triky výrobců granulí?

Hned na začátku si řekněme, že pes není 100% masožravec. Do jeho jídelníčku patří i zelenina, přílohy… Proto v Mixáno BARF i vařených směsích nenaleznete jen maso. Nicméně je pravdou, že masná složka by měla v misce převažovat. Pokud vybíráte jakékoliv krmivo, měli byste proto obsah masa sledovat. Při nákupu granulí by mělo být na prvním místě. Dle norem EU by totiž složky psího krmiva (stejně jako složky potravin) měly být uvedeny sestupně dle zastoupení ve výrobku. Někteří výrobci krmiv bohužel toto pravidlo obchází. Na první místo sice uvedou maso, další doplňkové složky ale rozepíší do několika pojmů, například „kukuřice“ a kukuřičná mouka“. Na obale krmiva tak sice může stát: „kuřecí moučka, kukuřice, kukuřičná mouka…“, nemusí to ale znamenat, že je ve výsledku kuřecí složky více než kukuřice! Kupříkladu u granulí Hills Mature Adult Large Breed stojí ve složení v tomto pořadí jednotlivé suroviny takto: „kukuřice, pšenice, kuřecí (21 %) a krůtí moučka…“ O několik složek dále se ale dozvídáme, že v granulích je také „kukuřičná glutenová moučka“. 

V jaké podobě by ale maso v psím krmivu mělo být? Pokud kupujete granule, neměli byste se spokojit s ničím jiným než se sušeným masem, popřípadě masovou moučkou. Pozor! Pokud se na balení granulí dozvíte jen informaci o obsahu čerstvého masa, znamená to paradoxně nižší příjem bílkovin pro vašeho mazlíčka. Čerstvé maso je z více než dvou třetin tvořené vodou. Pokud tedy výrobce uvádí pouze údaj deklarující, z jakého množství čerstvého masa byly granule vyrobeny, věřte, že byste byly ve finále nemile překvapeni tím, jak málo masa hotový výrobek obsahuje!

U Mixáno směsí vždy přímo vidíte, čím psa krmíte

Problém s nevědomostí o podílu poctivého masa v psím jídelníčku zcela odpadá s BARFem nebo vařenou stravou. Stačí jediný pohled do psí misky a máte jasno. Uveďme si to na příkladu. Pokud svému psovi objednáte Mixáno HOVĚZÍ směs, vidíte sami, že menu tvoří:
60% = Hovězí krk (40%) + hovězí srdce (10%) + hovězí játra (10%) 
39% = Mrkev, sladké brambory, zelená čočka, červená řepa, hrášek, květák a brokolice
1% = Pivovarské kvasnice, petržel, lněné semínko + minerály a vitamíny

Nic není skryto.

Pod nejasnými pojmy ve složení krmiv se skrývá jediné – ODPAD!

Pozor na „vedlejší produkty živočišného původu“, „výrobky masného původů“ a podobné nejasné formulace. Pokud chcete pro vašeho pejska to nejlepší, dbejte o to, aby byly všechny složky přesně vymezené. Pořád je lepší se dočíst, že krmivo obsahuje „moučku z lososa“ než nevědět vůbec nic. Vágní pojmy totiž povětšinou skrývají jediné – odpad! Kafilerní zbytky, zobáky, peří, srst, kopyta… zkrátka vše, co se nehodí pro lidi. Vzali jsme si do ruky například pytel granulí Purina Pro Plan Adult Medium Sensitive Skin, tedy krmivo pro dospělé psy s citlivou kůží. Člověk by snad naivně doufal, že takové granule budou o něco lepší, když jsou pro choulostivé psy, ale omyl. Kromě toho, že na prvním místě ve složení stojí losos, u něhož je deklarován obsah pouhých 14 % (na druhém místě je hned rýže, rovněž 14 %), dozvídáme se dále, že v granulích najdeme i „vedlejší výrobky živočišného původu“.

Jestli jste se teď otřásli hrůzou, věřte, že ani nejasné složky rostlinného původu nejsou tak nevinné. Když se na obale granulí dočteme, že obsahují „obiloviny“ nebo „rostlinný izolát“, také to není to pravé. Pokud se výrobce za tyto informace stydí, znamená to s největší pravděpodobností to, že používá suroviny velmi nízké kvality. Výrobci většinou nechtějí přímo přiznat, že své výrobky připravují ze sóji.

Slané nekvalitní krmivo je takový psí „fast food“

Pozor na sůl! Psi jsou v něčem hodně podobní lidem. Přinejmenším v tom, že jim chutná vše slané. Stejně jako se my často oblízneme nad pytlíkem smažených brambůrků, tak si i náš chlupáč zamlaská nad miskou přesoleného nekvalitního krmiva nebo nad slanými zbytky od našeho oběda. Ani jedno není zdravé! Pes sice minimální množství soli ve svém jídelníčku také potřebuje, rozhodně však ne tolik, kolik se objevuje v některých krmivech. Psům ale tato krmiva chutnají a my můžeme snadno nabýt pocitu, že krmíme správně. Představme si to asi takto: Pokud nad obsahem soli jen mávneme rukou a dál krmíme psa slaným krmivem, je to stejné, jako bychom našemu mazlíkovi dopřávali dennodenně „psí fastfood“. Nabízí se otázka – byli bychom zdraví, kdybychom svůj vlastní jídelníček založili jen na jídle z rychlého občerstvení?

Pod „doplňkovými látkami povolenými v EU“ se nejčastěji skrývají konzervanty

Bacha na alergeny. Lepek, sója, barviva. To vše může vašeho pejska dráždit. U citlivějších jedinců se raději vyhněte i pšenici a kukuřici. Žádným zázrakem nejsou ani chemické konzervanty (BHA, BHT, sorban draselný,…). Ve složení krmiv je naleznete pod označením „doplňkové látky povolené v EU“. Jsou obsaženy jak v pamlscích, tak v krmivu, dokonce i v produktech některých docela drahých značek. Dobrým vodítkem je i datum spotřeby. Chemicky konzervované granule vydrží cca dva roky. Mixáno směsi, ať už BARF nebo vařené, žádná barviva, ani konzervanty neobsahují. Vašemu psovi připravíme menu dle vašeho výběru a může si rovnou pochutnat. Nevyrábíme psí stravu, která vydrží roky. To není naším cílem. Naopak. Zakládáme si na čerstvosti.

Mixáno vaří šetrně v páře

Mixáno směsi se vyznačují i maximální šetrností zpracování. U BARFu není o čem mluvit. Benefity syrové stravy jsou chovatelům preferující BARF známé. Je jasné, že v „raw“ psím menu se zachovají všechny živiny a vitamíny. My si ale zakládáme i na šetrném zpracování vařených směsí. Připravujeme je v páře tak, aby váš pejsek nepřišel o více zdraví prospěšných látek, než je nezbytně nutné.

Shrňme si to! Granule a jiná v obchodech běžně nabízená krmiva jsou vždy kompromisem. Krmením granulemi nikdy nedopřejete svému psovi to samé, jako kdybyste ho krmili čerstvou stravou. Ideální alternativou, jež rovněž eliminuje rozvoj chorob a alergií u psů, je BARF či vařená strava. Jedinou překážkou těchto způsobu krmení je nedostatek času a znalostí chovatele. To však odpadá s Mixánem. My víme, že sestavit vyvážené psí menu je pro laika takřka nadlidský úkon a že pracující člověk někdy hledá těžko čas na to, aby si uvařil čerstvé jídlo sám pro sebe, natož pro psa. Proto spolupracujeme s odborníky, kteří psímu jídlu rozumí. Ve směsích Mixáno dostane každý pejsek jen to, co potřebuje a co mu prospívá.

Petr Holeček Mixáno.cz
Zpět nahoru