+420 777 951 232

Přihlaste se

Jak krmit kastrovaného pejska

Mít doma kastrovaného psa nebo fenu není nijak neobvyklé. Chovatele, kteří kastrovaného psa mají, nebo nad kastrací uvažují, napadá mnoho otázek. Jednou z nich je i to, jak kastrovaného mazlíčka krmit. Většinou se bojíme, že pes po kastraci přibere. Nemusí to ale tak být.

„Pes je tlustý, protože je kastrovaný.“ – OMYL!

Mezi mnohými chovateli se traduje fáma, že pes nutně po kastraci ztloustne. Právnickou terminologií bychom ale řekli, že mezi kastrací a nadváhou psa není příčinná souvislost. Nemůžeme říct: „Dal jsem psa vykastrovat, a proto je obézní.“ Kastrace pouze eliminuje projevy sexuálního chování zvířete. Díky kastraci se u psa i feny snižuje ale tvorba pohlavních hormonů, což má vliv i na mnohé metabolické procesy. Důsledkem kastrace může být tedy zvýšená chuť k jídlu. To je možné. V praxi to pak vypadá, že sní celou svoji porci a dále loudí, žebrá u stolu, někdy snad i od cizích lidí. Pokud ignorujeme doporučenou krmnou dávku a nedokážeme unést pohled žebravých psích očí, může se samozřejmě stát, že z našeho pejska s atletickou postavou bude po kastraci cvalda. Vinu za nadváhu svého psa samozřejmě nedáváme sobě ale tomu, že je pes „přeci kastrovaný“.

Po nekvalitním krmivu pes tloustne i bez kastrace

Základem toho, aby pes prospíval a zbytečně nepřibíral, je kvalitní krmivo a dodržení krmné dávky. Po nekvalitním krmivu plném zbytečných látek, jež pes pro své zdraví nepotřebuje – ba naopak, bude náš mazlíček tloustnout i bez kastrace.  U většiny psů je to bohužel jako u některých lidí – jsou schopní sníst cokoliv, co jim přistane v misce (talíři), a neřeší, jestli se přejídají. Povinnost hlídat krmnou dávku leží na chovateli. Ten musí vzít v úvahu stáří psa i jeho průměrnou aktivitu.

BARF i vařená strava jsou pro kastrované psy ideální. Jednak jde o vysoce kvalitní krmení a jednak se jedná o objemnější stravu. Pes tak získá uspokojivější pocit nasycení. Je to stejné jako u člověka. U nutriční tyčinky si to, že jsme sytí uvědomíme až po chvíli. Zatímco například zeleninový salát s kuřecím masem o stejné kalorické hodnotě ale větším objemu nás „zaplní“ rychleji.

Pokud pes po kastraci přibírá, snižte nejdříve krmnou dávku

Máme pro vás radu. Pokud máte pocit, že pes přibírá i navzdory tomu, že jste ho začali krmit BARFem nebo vařenou stravou, zkuste nejdříve snížit krmnou dávku. Pokud se to neosvědčí odlehčujte ve výběru mas. Nezapomínejte ale, že i psí jídelníček musí zůstat pestrý. Na odlehčeném jídelníčku by proto pes neměl zůstat celý život. Jakmile se dostane znovu do formy, vyberte mu klidně i tučnější Mixáno menu – nejlépe v den, kdy plánujete s pejskem dlouhý pěší výlet nebo jinou aktivitu.

Shrňme si to do několika bodů. Kastrovaný pes:

by neměl dostávat od stolu, když začne žebrat (to ostatně žádný pes, předpokládáme ale, že zvýšený apetit u kastrovaného psa, zvýší i intenzitu žebrání), neměl by dostávat častěji pamlsky jen proto, že častěji loudí…

by měl mít více fyzické aktivity. To každý pes ocení mnohem více než to, že mu uberete v misce!

nemusí drasticky měnit jídelníček. Rozhodně není nutné dramaticky „odlehčovat“ kvůli prevenci nadváhu. Pokud pes netloustne a prospívá, není důvod ke změně jídelníčku.

- který tloustne, by měl v první řadě dostávat o něco menší krmnou dávku. Jeho jídelníček by měl zůstat pestrý.

by měl jíst především kvalitní a zdravé jídlo!

Petr Holeček Mixáno.cz
Zpět nahoru