arror-rightarrow-leftarrow-uparrowbubblecheckdogfbhaminfoikona_11infoinsleftaloadingmagnefiermeatmiska-emptymiskaplayrightasalesettingstransportuseryt

Během Velikonoc máme zavřeno od pátku 29. 3. do pondělí 1. 4. 2024. Otevřeno bude opět od úterý 2. 4. 2024.

Co všechno můžete najít v granulích

Psi jsou pro mnohé z nás více než jen domácí mazlíčci. Bohužel stále rostoucí poptávku vnímají i výrobci granulí, kteří ale bohužel nemají většinou stejné priority jako chovatelé. Pro laika je široká nabídka psích krmiv mnohdy matoucí. Čím se mám řídit, když chci pro svého pejska to nejlepší? Platí, že čím vyšší cena, tím lepší? Mám se snažit porozumět vypsaným surovinám? Mám raději kupovat krmivo vážené? Je lepší kupovat granule u veterináře? Svět komerčně nabízených krmiv je složitý.

U granulí jsou obsažené složky uvedené v sestupném množství

Normy EU udávají, že u zvířecích krmiv je stejně jako u potravin nutné dodržovat uvedení surovin v sestupném množství. Tedy to, co je psáno na prvním místě, toho je v granulích nejvíce. Pokud na štítku stojí na prvním místě maso, je to skvělé! Jestli se ale dozvíme, že granule obsahují „vedlejší produkty živočišného původu“, „výrobky masového původu“ nebo „bílkovinové extrakty rostlinného původu“, měli bychom se mít na pozoru.

Granule mohou obsahovat i to, co zbylo z poraženého zvířete po odstranění „jedlých“ částí

Příliš vágní označování je vždy znakem, že něco není dobře. Výrobce, jenž uvádí, že granule obsahují „obiloviny“ nebo „živočišný tuk“, se za něco pravděpodobně stydí. Přeci jen je lepší, když někdo rovnou přizná, že dává do granulí rýži. Vágní formulky zpravidla zakrývají to, že výrobce pro výrobu svých produktů využívají odpad. Semleté zbytky, srst, kopyta, zkrátka vše, co zbylo z poraženého zvířete po odstranění „jedlých“ částí – to nezní jako něco, co byste chtěli servírovat svému miláčkovi. Abychom neházeli vše do jednoho pytle, v takzvaných prémiových krmivech tyto suroviny nenajdete. U těch se naopak setkáte například s pojmem „hovězí svalovina“ – ten značí, že k výrobě granulí bylo použito kvalitní maso, nikoliv rozemletý odpad.

Mixáno neobsahuje konzervanty, barviva, pojiva ani doplňkové látky, které mohou vyvolat alergie

Mixáno proti granulím vítězí na celé čáře i u psů-alergiků. Granule obsahují mnohdy alergeny, například lepek, sóju nebo různá barviva, které citlivějším pejskům vadí. Kamenem úrazu bohužel jsou i skryté látky, jež mohou psí organizmus dráždit. Různé chemické konzervanty se skrývají v obsahu surovin často pod označením „doplňkové látky povolené v EU“. Mixáno směsi jsou čerstvé. Neobsahují žádné konzervanty, barviva, pojiva a další doplňkové látky.

Ne vždy to platí, ale často je lepší dát přednost menším výrobcům, kteří se musí snažit uspět v konkurenci obřích konkurentů. Velkým firmám stačí často jen jedna reklama a nemusí se obtěžovat s tím, aby své zákazníky seznamovali s informacemi, kde berou své suroviny, odkud pochází používané maso apod. Naopak menší výrobci právě toto berou za něco extra, co mohou zákazníkům nabídnout. I my v Mixánu se snažíme říct přesně, co naše směsi obsahují, a pravidelně seznamujeme naše zákazníky s tím, proč jsou které složky potravy pro pejsky zdravé. Věděli jste, že do psího jídelníčku patří i zelenina?

Jak lze zamaskovat, že granule obsahují jenom rýži? Napište do složení: rýže, rýžová moučka, rýžový slad…

Mnohdy ale ani bílkovinová složka na prvním místě ve složení neznamená to pravé ořechové. Jak jsme již uvedli výše, dle norem EU je nutné uvést jednotlivé složky granulí dle reálného zastoupení. Bohužel nepoctiví výrobci obchází tuto povinnost rozmělněním některých surovin do několika složek. Místo rýže napíší: rýže, rýžová moučka, rýžový slad… nakonec zjistíte, že vašeho mazlíčka krmíte jen obilovinami.

S Mixánem neriskujete, že byste nevěděli, čím svého pejska krmíte. Na nic si nehrajeme. Koneckonců skutečné maso, zelenina a další nezbytné složky psího jídelníčku nepotřebují reklamu.

Petr Holeček Mixáno.cz
Zpět nahoru