arror-rightarrow-leftarrow-uparrowbubblecheckdogfbhaminfoikona_11infoinsleftaloadingmagnefiermeatmiska-emptymiskaplayrightasalesettingstransportuseryt

Celá kategorie "vařené směsi" je trvale zlevněná až o 30%

Co je BARF a z čeho připravujeme syrovou stravu pro psy my?

Krmení psa syrovou stravou BARF je mezi pejskaři, kteří se zajímají o zdraví svého mazlíčka, stále častěji skloňováno. Zkratka B. A. R. F. pochází z anglického „Bone and Raw Food,“ což by se dalo volně přeložit jako „syrová strava a kosti.“ Největším pozitivem, jenž je majiteli psů zdůrazňován, je přirozenost. Pes je koneckonců šelma, granulová strava mění mnohé jeho vrozené vlastnosti a schopnosti. Leniví především psí trávení, jež je původně „nastaveno“ právě na syrovou stravu. Pokud psu servírujeme „pohodlný“ jídelníček sestavený z granulí nebo konzervovaného masa, ztratí schopnost trávit syrové maso, kosti apod.

BARF může u psa zmírnit projevy „moderních“ chorob

Mnozí odborníci zastávají názor, že nesprávná strava stojí za některými problémy, jimiž „moderní“ psi trpí. Například potíže s nervozitou nebo alergiemi může změna způsobu krmení výrazně zlepšit. Imunita se rodí ve střevech. Čím zdravější má pes střeva, tím zdravější je i on sám. V tomto je to u psů stejné jako u lidí – zbytečné zatěžování chemickými přísadami škodí oběma. Krmení BARF skýtá jednu nespornou výhodu. Konečně budeme vědět, čím psa krmíme. U průmyslově vyráběných produktů si jistí být nemůžeme.

K BARFu se majitelé psů přiklání, když pes onemocní, proč ale nezačít hned?

Krmení granulemi je bezesporu pohodlné a jeho příznivci se často opírají o to, že „když to po léta fungovalo, tak to přeci není nic špatného.“ To ani tvrdit nechceme. Každý pes je osobnost. K „barfování“ se ale většina majitelů psů obrací, jakmile se u mazlíčka vyskytne nějaký zdravotní problém, zpravidla alergie, zvýšená náchylnost k infekcím apod. V tu chvíli jde touha po pohodlnosti stranou a jsme ochotní pejskovi dát to nejlepší. Nabízí se ale otázka – proč to nedělat rovnou od začátku?

Vlci a divocí psi měli a mají jídelníček o poznání bohatší než dnešní „gaučáci.“ Sní svoji kořist syrovou s kostmi, kůží i vnitřnostmi a jejich obsahem. Krom toho se živí i travou, bobulovinami a bylinami. Krmení BARF se snaží tomuto přirozenému způsobu výživy co nejvíce přiblížit. Věděli jste, že v hotových krmivech tvoří mnohdy velkou, či dokonce největší část obiloviny? Divoký pes ale nejspíše nestaví svůj jídelníček na pšenici, co myslíte?

Mladý zdravý pes si na BARF rychle a dobře zvykne

Čím je pes mladší, tím lépe zvládá přechod na BARF. Mladý zdravý pes nebo štěně zvládne přechod bez nutnosti zvykání. U staršího psa nebo psa s choulostivým trávením je třeba zvolit postupnější přechod. Vždy je ale třeba přejít na nový způsob krmení ihned. Šetrnost spočívá v tom, že volíme potraviny, jež jsou pro psa lehce stravitelné, například kuřecí maso apod.

 

MIXANO sestaví BARF jídelníček pejskovi na míru

U hotového krmiva, ať už se jedná o granule, nebo masové konzervy, máme vsugerováno, že nabízí našemu psu vyváženou a komplexní stravu. To je bezesporu důležité. Dosažení vyvážené kombinace vitaminů, minerálů a živin se laikovi může zdát jako nadlidský úkon, proto jsme tu ale my. MIXÁNO vám sestaví BARF jídelníček vašemu mazlíčkovi na míru. Jediné, co po vás budeme chtít je údaj o váze psa.

A to není zdaleka vše. BARF jídelníček od MIXÁNO je nejen pohodlný, tedy eliminuje jedinou nevýhodu „barfování,“ a tou je jeho náročnost (i časová), je také variabilní. Pro svého psa si budete moci vybrat ze čtyř masových základů – hovězího, kuřecího, vepřového a rybího s krůtím.

1. Hovězí základ – masovou část tvoří ze 40 % svalovina, z 15 % vepřová játra a ledvinky, z 15 % kuřecí krky, dále si pes pochutná na ledovém salátu s polníčkem, najemno nastrouhanou mrkví s jablky, brusinkami, hrstkou hladkolisté petržele a bazalkou. O zdravé tuky se postarají sezamová semínka a olivová olej.

2. Kuřecí základ – masovou část tvoří ze 40 % svalovina, z 15 % vepřová játra a kuřecí žaludky, z 15 % kuřecí křídla. Z ovoce a zeleniny jsme do tohoto menu vybrali čínské zelí s brokolicí, mrkví, hráškem a trochou sušených borůvek. Dochutili jsme hrstkou kopřivy a meduňky. Kokosový olej a dýňové semínko dodají tělu psa prospěšné tuky.

3. Vepřový základ – masovou část tvoří ze 40 % svalovina, z 15 % kuřecí srdíčka s játry a z 15 % sekaná vepřová nožička. Masový základ je doplněn o hlávkový salát se špenátem, mrkví, celerem, paprikou, kustovnicí čínskou, o hrstku kudrnky a máty a lněný olej.

4. Ryba s krůtím – masovou část tvoří ze 40 % svalovina, z 15 % kuřecí žaludky a jazyk, z 15 % kuřecí stehno. Zeleninovo-ovocnou složku tvoří ledový salát s květákem, mrkví, hráškem, červenou řepou a chia semínky.

Ovoce a zelenina jsou pro psy stejně důležité jako pro lidi

Překvapuje vás množství ovoce a zeleniny? Možná si říkáte, že mnohdy nemají tak „zelený“ a zdravě vypadající jídelníček ani lidé… ale měli by! Syrová zelenina a ovoce jsou pro psy stejně důležité jako pro nás. Kupříkladu brokolice, kterou v našich psích menu také najdete, je bohatá na karoten, jenž působí příznivě na nervovou soustavu, zrak a kůži, vápník, jenž zpevňuje kosti, a sulforaphan, který snižuje riziko rakoviny. Čínské zelí, jež také zařazujeme, je oproti jiným druhům zelí lehce stravitelné (nenadýmá) a obsahuje cenné bílkoviny, aminokyseliny, hořčičnou silici, minerální látky, provitamin A a vitamin C. Pro zdravý žaludek a střeva je důležitá mrkev. Obsažené pektiny v trávicím traktu nabobtnávají a chrání žaludeční a střevní sliznici... Takto bychom mohli pokračovat donekonečna.

BARF nabízí novou alternativu krmení vašeho psa, ať už se jedná o mladého zdravého psa, nebo o psa s trávicími obtížemi, jemuž by přirozenější strava mohla ulehčit od jeho trápení. S MIXÁNEM může být navíc barfování pohodlné a zábavné i pro vás. Hotové jídlo připravíme a dovezeme až k vám domů!

Petr Holeček Mixáno.cz
Zpět nahoru